Gildia Cosel

Rzemieślnictwo średniowieczne

Nowa krajka na krośnie / New selvedge on loom

Kiedy osnuwałam krosno, nie miałam za dużo czasu, by pomyśleć i dokładnie zaplanować wzór. Dlaczego? A to z takiego powodu, iż zostałam poproszona o krótki wykład i pokaz dla dzieci, który miał miejsce w miejskiej bibliotece. Temat obejmował życie w średniowiecznym mieście, gdzie opisane były też przeróżne zawody w tym prządka i tkaczka. Te właśnie profesje zaprezentowałam zebranym w sali maluchom. Wyglądało na to, że się im podobało, bowiem każdy chciał na chwilę choć przysiąść przy moim krosenku i kilka razy przepuścić czółenko między osnową.

When I dressed my loom I had not to much time for think and carefully planned the pattern. Why? Because I was asked to brief lecture and demonstration for children, which were in the local library. Concerned about the life in the medieval town, which were also described a various professions including the spinner and weaver. Exactly this professions I have presented for little ones gathered in the hall. It seemed that them like that, because everyone wanted to sit down for a while at my loom and to pass a few times the shuttle between the warp.

A tak wygląda naprędce stworzony wzór:

And how looks a hastily created pattern:

Krajka we wzorze przypadkowym. 100% wełny.

Krajka we wzorze przypadkowym. 100% wełny.

Nie wiem, do czego mogłaby się nadawać, bowiem czarna nić rwie się co chwilę, co powoduje, że na krótkim odcinku jest bardzo dużo supełków. Nie widać ich na „prawej” stronie krajki, co nie zmienia faktu, że tam są i wcale nie przydają jej ani jakości, ani wyglądu. Ale miło jest wrócić do tkania po długiej przerwie.

I do not know what would be suitable for, because black strand breaks every moment, with the result that a short section have a lot of knots. You can not see them on the „right” side of the selvedge, which does not change the fact that they are there and it’s not useful or quality or appearance.  But it’s nice to get back to knitting after a long break.

Reklamy

No comments yet»

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: